Université Jean Moulin Lyon 3 - FRANCJA

Wymiana informacji pomiędzy studentami.

Université Jean Moulin Lyon 3 - FRANCJA

Postautor: Michal » środa - 07 marca 2012, 12:22

Salut !
jadę do Lyonu 3.
Kto jeszcze się tam wybiera?
:D
Michal

Re: Université Jean Moulin Lyon 3 - FRANCJA

Postautor: Agnieszka » środa - 07 marca 2012, 14:45

Powodzenia!

Ja byłam tam w semestrze zimowym, gdybyś chciał jakieś informacje to pisz.

:)
Agnieszka

Postautor: Karolina » środa - 07 marca 2012, 19:15

Ja również się wybieram. :)

Chętnie bym się dowiedziała jakie są koszty utrzymania.
Karolina

Postautor: Agnieszka » środa - 07 marca 2012, 20:45

Co do kosztów utrzymania to szczerze mówiąc są różne. Wszystko zależy w głównej mierze od tego gdzie będziesz mieszkać. Z tego co mi wiadomo najtańsze są akademiki z crousa. Ale trzeba się liczyć z tym, że aby przez nie załatwić pokój to na wstępie trzeba zapłacić ok 300 euro, informacje na ten temat są na tej stronie: {http://associnterlyon3.univ-lyon3.fr/}. Można się również starać o dofinansowanie kosztów zamieszkania, na miejscu rzecz jasna i wtedy jakaś część się zwraca. To jaka zależy od tego ile się płaci. W zależności gdzie będziesz mieszkać musisz być przygotowana na ewentualne kupno rzeczy potrzebnych do pokoju. Czasami są, a czasami nie więc warto się zawczasu dowiedzieć jak to wygląda. Koszt migawki studenckiej na wszystko to wydatek ok 26 euro o ile ceny nie ulegną zmianom. Telefon => kartę do telefonu ważną miesiąc można kupić za ok 20 euro. Co do wydatków na wyżywienie to wszystko zależy gdzie będziesz kupować i co. Powiedzmy, że minimum na miesiąc to 100 euro jeżeli nie będziesz szaleć. :D

A najważniejsze, by w ogóle na miejscu otrzymać legitymację to musisz mieć dokument potwierdzający, że masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli nie będziesz miała takowej w PL wykupionej będziesz musiała załatwiać na miejscu.
W tej sekundzie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ale w razie pytań pisz, chętnie udzielę odpowiedzi jeżeli będę umiała.
Agnieszka

Postautor: Michal » środa - 07 marca 2012, 20:59

Odnośnie wspomnianego przez Ciebie ubezpieczenia OC - domyślam się, że wykupuje się je w PZU, Warta itp. tak?
Wiesz może ile kosztuje to ubezpieczenie (mniej więcej)? I czy bardziej opłaca się je wykupić w Polsce czy we Francji?

Jakie ubezpieczenie, poza OC, trzeba lub dobrze jest posiadać?
Michal

Postautor: Agnieszka » środa - 07 marca 2012, 22:29

Odnośnie ubezpieczenia OC, to chyba tak jednakże na 100% pewna nie jestem, ja takowego nie miałam więc załatwiałam na miejscu. We Francji płaciłam chyba ok 0,50 euro na miesiąc, ale było to wraz z kontem bankowym "promocja dla studentów", w PL niestety nie wiem ile to kosztuje. Oprócz tego ubezpieczenia na 100% jak już zapewne wiesz musisz mieć kartę EKUZ, jest wyrabiana w PL bezpłatnie, ale to robisz na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Dodatkowo to nie wiem, ja miałam ubezpieczenie ISIC, kartę EKUZ plus OC wyrobione we Francji i to mi wystarczało.
Agnieszka

Postautor: Anka » sobota - 17 marca 2012, 00:05

Hej ;]

Ja też jadę do Lyonu (również Uniwersytet Jean Moulin 3). :D

Agnieszka, studiowałaś po angielsku czy po francusku?
Anka

Postautor: Agnieszka » sobota - 17 marca 2012, 03:12

Hej :)

Ja studiowałam po angielsku. :)
Agnieszka

Postautor: Karolina » środa - 21 marca 2012, 17:25

A czy jest ktoś z filologii, kto wybiera się do Lyonu?
I być może na semestr letni?
Karolina

Postautor: Domimi » środa - 21 marca 2012, 23:34

Co do wszelkiego rodzaju ubezpieczeń - w akademikach Crousu wymagają również ubezpieczenia mieszkania - ja zakupiłam roczne w Smerra (coś koło 20-30?), ale zdaje się, że jest ono również oferowane wraz z kontem bankowym, wtedy jest dużo tańsze.

A teraz tak z innej beczki - jeżeli wybieracie się na ścieżkę francuską, na IAE szczególnie, to musicie uzbroić się w cierpliwość, głównie przy wyborze przedmiotów. Bałagan, który tam mają przekracza wszelkie pojęcie (chociaż teraz zaczęli trochę się ogarniać, więc może we wrześniu będzie lepiej). Ja osobiście przeżyłam koszmar - do połowy listopada nie byłam pewna, czy zajęcia, które wybrałam na 1 semestr, na pewno zostały zarejestrowane, czy wszystko jest dobrze... Warto też wcześniej przyswoić sobie standardowe odpowiedzi na wszelkie pytania - "Baaaa je sais pas, j'en sais rien; veuillez repasser demain, il faut regarder l'affichage". Te wyrażenia przewijają się przy każdej wizycie w sekretariatach, bez względu na porę dnia, dzień tygodnia, czy też warunki atmosferyczne.
Nie liczcie też na to, że wykładowcy pójdą Wam na rękę, a egzaminy będą śmiesznie proste - Erasmusi bardzo często nie zaliczają egzaminów (uwaga - testy wielokrotnego wyboru z punktami ujemnymi!), faktycznie traktowani są jak Francuzi. IAE to bardzo prestiżowy wydział, który cieszy się opinią szkoły o wysokim poziomie nauczania, nikt jednak głośno nie mówi o tym, że ludzkiej twarzy nie posiada on w ogóle. Z ową renomą wiąże się duży odsiew studentów (przetrwają tylko najsilniejsze jednostki), który dotyka również, rzecz jasna, Erasmusów.
Co ważne - NIE MA SESJI POPRAWKOWEJ. Z niezdanym egzaminem w zasadzie nic nie można zrobić (chociaż koordynatorki Madame TABARET i Madame PORTET dwoją się i troją, żeby jednak jakoś pomóc), tym bardziej, jak się wyjeżdża tylko i wyłącznie na semestr zimowy - wyniki z pierwszej sesji zobaczycie na oczy dopiero w połowie marca.
Jeszcze mała ciekawostka - Lyon 3 słynie w mieście jako uczelnia, której studenci są najbardziej zamknięci - trzymają się we własnych kółkach wzajemnej adoracji i bardzo trudno z nimi złapać bliższy kontakt, z pomocą też czasem nie jest łatwo. To nie jest tak jak u nas, że Erasmus to atrakcja, często wręcz przeciwnie - kara boska, zło konieczne - niestety, również dla wykładowców.

Mam nadzieję, że to tylko ten rok był taki straszny, że tylko w tym roku Erasmusi przeżywali koszmar (i przeżywają nadal).
Na szczęście wszelkie męki i katusze wynagradza magia Lyonu, wspaniali ludzie (polecam środowe Happy Meetingi organizowane przez ESN Cosmolyon) i wspaniała przygoda, jaką mimo trudów, pozostaje wyjazd na Erasmusa.

Cały czas jestem w Lyonie, więc jakbyście mieli jeszcze jakieś pytania na bieżąco - służę pomocą :)

Domi
Domimi

Następna

Wróć do Uczelnie/miasto wyjazdu