Universität FLENSBURG

Wymiana informacji pomiędzy studentami.

Re: Universität FLENSBURG

Postautor: vea0505 » wtorek - 22 maja 2012, 19:42

Cześć,
ja też jadę do Flensburga i przy układaniu przedmiotów do LA zastanawiam się
Czy pnkty CP to to samo co ECTS?
Czy moge kontynuowac na drugim semestrze ten sam przedmiot? (np. Berufswahl, Jobsuche, Recruiting )
Czy możemy wybrać zajęcia oznaczone "seminarium"?
Ile przedmiotów z jednym wykladowca mozna wybrac w jednym semestrze?
Z góry dzięki za odpowiedz!:D
vea0505

Postautor: arete22 » wtorek - 22 maja 2012, 22:29

Hej,
przedmioty na rok akademicki 2012/2013 będą umieszczone we wrześniu na tej stronie, do której umieściłam link.
Ja też wybierałam przedmioty z semestru letniego, choć jechałam na zimowy. Chodziło o to, aby mieć uzbieranych 30 ECTS (czytaj: w tym mogą być max. 2 kursy językowe).
Nie martw się przedmiotami, bo np. moi koordynatorzy poinformowali mnie , że i tak na miejscu zmienię cały LA. Myślę, że na dzień dzisiejszy musisz się kierować tym, co jest na str uczelni.
Tutaj masz linka do przedmiotów z obecnego sem. zim 11/12:
https://qisweb.hispro.de/flb/rds?state= ... &P.vx=kurz

Z tego, co wiem to wiele z tych przedmiotów powtarza się w kolejnych sem. zimowych. Także istnieje szansa, że Ty również będziesz miał ten sam "zestaw".
Ważne: w niektórych przypadkach musisz pisać do sekretariatu danego wykładowcy, aby zapisać się na zajęcia lub osobiście skontaktować się z nim i dowiedzieć się, czy istnieje możliwość chodzenia na jego zajęcia. "Normalni" studenciz FL logują się podobnie jak my w USOSie. Stąd często nie ma miejsc na zajęciach dla Erasmusów. Zresztą sama miałam taki problem.

Pozdrawiam,
MP*
arete22

Postautor: arete22 » wtorek - 22 maja 2012, 22:41

Kolejna odpowiedź.....
1. CP = ESTS, a SWS na str z opisem danego przedmiotu ozn. ilość godzin w tyg.
2. Twoje przedmioty tj. Jobsuche oder Berufswahl są przeznaczony dla studentów ostatniego roku, którzy "wchodzą" na rynek pracy. Sama wysłałam zgłoszenie, ale otrzymałam informację zwrotną, że nie jest to przeznaczone dla mnie jako Erasmusa.
3. W większości przypadków zajęcia mają formę seminarium, czytaj: 50% wykładu +50% ćwiczeń. Choć też są Vorlesungen (wykłady) i Ubungen (ćw.)
4. Np ja miałam 3 przedmioty z jednym wykładowcą, także w tej kwestii nie ma ograniczeń.
5. Są również seminaria, które odbywają się w pt/sob 5-6 razy w semestrze po 7-8 godzin. Powiem szczerze, że są dobre, gdyż mają dużą ilość CP, np. 6 czy 7.
Pozdrawiam,
MP* :D
arete22

Postautor: vea0505 » wtorek - 22 maja 2012, 22:52

Jestem zachwycona tak obszernymi odpowiedziami, mam nadzieję, że teraz będzie mi łatwiej się z tym uporać :)
vea0505

Postautor: Sebastian » wtorek - 22 maja 2012, 22:56

Marzena,

Jeśli ja będę studiował management studies to te wszystkie przedmioty, które są pod spodem są do wyboru?
A gdzie znajdę do nich punkty ECTS?

Pozdrawiam
Sebastian

Postautor: arete22 » środa - 23 maja 2012, 11:10

Hej Sebastian,
sytuacja wygląda następująco. Wyjeżdżając na studia wybierałam przedmioty związane z moim kierunkiem, czyli Management Studies. Jest zasada, że trzeba mieć przedmioty na tym samym poziomie, czyli jak w PL studiujesz mgr to musisz wygrać przedmioty w Flensburgu z poziomu master.
Jednak jak przyjechałam to okazało się, że mogę wybrać tzn. ogóle przedmioty dla studentów z zagranicy. Osobiście mnie nie interesowały, więc skupiłam się na swoim kierunku.
https://qisweb.hispro.de/flb/rds?state= ... &P.vx=kurz
Prof. Hinz - od finansów prowadzi zajęcia w jęz. ang. i niem. Opinie, z jakimi się spotkałam to wymagający wykładowca. Polecam prof. Resch czy prof. Froehlich.
Generalnie zaliczenie polega na przygotowaniu prezentacji i krótkiego opisu problemu, jakiego dotyczyła. Zresztą w Niemczech jest trochę inny styl studiowania. Tutaj zwraca się uwagę na umiejętności prezentacji, doboru literatury i wyciągania logicznych wniosków z danego problemu.
Akurat ja pisałam do wszystkich wykładowców z przedmiotów, które mnie interesowały z zapytaniem o formę zaliczenia. Jednak ten etap dopiero będziecie mieć jak przyjedziecie.
Na razie radze skupić się na przedmiotach, które oferuje Uni. Jak wspomniałam wcześniej na miejscu może okazać się, że są inne przedmioty, bo np nie było wystarczającej liczby chętnych.
P.S. mam pytanie, czy rejestrowałeś się odnośnie pokoju w akademiku?
Pozdrawiam,
MP*
arete22

Postautor: arete22 » środa - 23 maja 2012, 11:25

Dodatkowo...
Czasem wystarczy się wklikać w dany przedmiot i w komentarzu jest podana ilość ECTS. Generalnie w większości przypadków są to 3 CP za przedmiot. Chyba mam wydrukowany plan z sem zimowego. Z tego, co się orientuję to przedmioty są w blokach. Czyli np. Perosnalpolitik to blok Organisational Management. Wiem, że niemieccy studenci muszą wybrać wszystkie przedmioty w ramach tego modułu, ale mnie to nie dotyczyło. Chodziłam na to, co chciałam. Z drugiej strony również wykładowca musiał się zgodzić na moją obecność. Czasami jest tak, że mamy Vorlesung i do tego trzeba wziąć Ubungen. Także ja preferowałam seminaria.
Przy przedmiotach masz w nawiasach np. B1, B2, B3 czy B4- to są te bloki.
Z tego co pamiętam:
B1- General Management
B2- International Management
B3- Organisational Management
B4- Media and Communication Management
Dodatkowo jest oznaczenie SQ- podstawowe, wymagane przedmioty dla niemieckich studentów. Na te przedmioty jest dużo chętnych, gdyż są obowiązkowe dla nich.
Z tego, co pamiętam pod koniec września jest kurs jęz. niemieckiego na poz. A1 i A2/B1.
Rok zaczyna się 1 paź, ale zajęcia faktycznie są od 17 paź-12 litego? Przynajmniej tak wyglądał mój rok akademicki.
Fajne zajęcia prowadzi Frau German w jęz. ang.
Poz.
M*
arete22

Postautor: Sebastian » środa - 23 maja 2012, 16:20

Dzięki za odpowiedź, mam nadzieję, że to ogarnę.
Nie rejestrowałem się jeszcze na akademik, jak to zrobić?
Sebastian

Postautor: vea0505 » środa - 23 maja 2012, 21:45

gdzie najtaniej mieszkać? którą opcje wybrac? czy można w niemczech dostać stypendium socjalne?
vea0505

Postautor: Sebastian » środa - 23 maja 2012, 21:58

Marzena,
czy te dokumenty z Exchangeform np academic history, photocopy of health insurance proof mamy tłumaczyć na angielski, niemiecki czy po polsku mają zostać?
No i jak wynająć sobie pokój w akademiku?

pozdrawiam
Seba
Sebastian

PoprzedniaNastępna

Wróć do Uczelnie/miasto wyjazdu